Diyet program süreci ile ilgili sorular

Ofisime geldiğinizde özel ölçüm cihazım ile sizi tartıyorum. Cihazın verdiği bilgileri analiz edip, yaşam tarzınız, sağlık riskleriniz ve beslenme alışkanlıklarınızı birlikte değerlendiriyoruz. Değerlendirme sonucu size özel, iş hayatınıza ve sosyal hayatınıza uygun bir diyet programı oluşturuyorum.

Metabolizmanızın tepkisine ve sağlık koşullarınıza göre değişen bir durumdur. Size özel uygulayacağım beslenme programı ile haftalık olarak 1-1,5 kg yağ kaybı olmasını hedefliyorum.

Haftalık veya 10 günlük periyodlarla kontrol gerçekleştiriyorum. Özel tartım cihazım ile ölçümünüzü yaparak her kontrole geldiğinizde diyet programınızı yeniliyorum. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için iletişimimizi whatsapp, telefon, mesaj, mail yolu ile sürekli kılıyorum.

Hamilelik döneminde uzman diyetisyen kontrolünde takip önemlidir. Bu süreçte fazla kilo almanız gebelik şekeri, gebelik tansiyonu gibi problemlere sebep olabilir. Münkünse ilk trimesterdan itibaren diyetisyeniniz eşliğinde düzenli beslenme ve kilo kontrolü takibi yapılmalıdır.

Genel Beslenme ile ilgili sorular

Metabolizmanızı hızlandırmanız için en etkili 3 yöntem şudur. Düzenli olarak yürüyüş vb. egzersiz yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek ve yeterli derecede su içmektir.

Yapılan birçok çalışma yeşil çayın kilo vermede etkili olduğunu gösteriyor. Önemli olan; düzenli olarak her gün en az 1-2 fincan yeşil çay tüketmektir.

Kilo aralığınız sizin ideal kilo aralığınıza gelmişse daha fazla kilo vermek için kendinizi zorlamayın. Örneğin BKI indeksiniz 21 kg/m2 ise ideal kilo aralığındasınız demektir. Kilo vermeye çalışmak yerine korumayı hedeflemelisiniz.

Günde en az 4 öğün tüketmek doğrudur. 2 ana ;2 ara öğün veya 3 ana; tek ara öğün şeklinde beslenebilirsiniz. Kişinin alışkanlıklarına ve metabolik ihtiyacına göre ara öğün sayısı artırılabilir.

Çalışmalar, sabah kahvaltı yapan bireylerde, günün geri kalan kısmında aşırı açlık hissi veya aşırı yeme hissi gibi durumlar oluşmadığı için kilo kontrolünde daha başarılı olduklarını göstermektedir. Bu yüzden, sabahları açlık hissetmiyorsanız bile, az da olsa bir şeyler tüketmeye çalışın.