0 (216) 515 56 73
Adresimiz : Deluxia Suites, Barbaros mah., Mor Menekşe Sok. No:3A D:201 Batı Ataşehir / İstanbul

MENÜ
Hakkımda Ofisim Yazı Köşesi Basın Önce & Sonra Başarı Hikayeleri Videolar Online Diyetisyen İletişim

Yaz Döneminde Su tüketimi Önemlidir

Yaz döneminde sıcaklığın artmasıyla birlikte özellikle su ve sıvı tüketiminin önemi artmaktadır. Sıcak havalarda fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde, terleme ve idrarla, vücut ısısını artıran ateşli hastalıkların geçirildiği durumlarda, özellikle yaz aylarında sık görülen bağırsak enfeksiyonu ve ishal gibi hastalık durumlarında sıvı kaybı artar. Bu durum vücudun su gereksiniminde artışa neden olur. Çoğumuz suyun değerini önemsemememize rağmen suyun özellikleri saymakla bitmez:
·Su, iştahı doğal olarak bastırır ve vücudun depolanmış yağları metabolize etmesine yardımcı olur.
· Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, alınan su miktarı azaldıkça vücutta depolanan yağ miktarı artmaktadır.
· Su insan yaşamında oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan vücudu besin almadan haftalarca dayanabilmesine karşın, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Yetişkin insan vücudunun ortalama %60’ı sudur.
·Su, besinlerin sindirimi, emilim ve hücrelere taşınması, besin öğelerinin böbreklerden süzülerek atılması ve vücut ısısının denetimi için en önemli besin öğesidir.
·Kilo kaybını sağlamak için aslında en pratik formül sudur.
Günlük ne kadar su tüketilmelidir?
****Alınan her bir kalori için 1 ml. veya kilogram başına 35 ml. su alımı önerilmektedir. Genel olarak; günlük yaklaşık olarak 2 litre su tüketimi gereklidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); sıvı kaybını önlemek için kadınların günde 10 bardak, erkeklerin 14 bardak su içmesi gerektiğini belirtmektedir. Böbrek fonksiyonlarının iyi işleyebilmesi için su içimi önemlidir. Günde 5-6 defa idrara çıkacak kadar sıvı tüketin. İdrar renginiz açık soluk sarı renk hatta şeffaf renkte olmalıdır.
***Gün içerisinde çay, kahve, meyve suyu, kolalı gazlı içecekler gibi içecekleri sıvı olarak tercih etmekteyiz. Özellikle çay ve kahvenin kafein içeriğinden ötürü fazla tüketimi, diüretik etkileri ile vücuttan daha fazla su atılmasına sebep olur. Atılan bu suyun yerine mutlaka konması gerekir. Meyve suyu, kolalı ve gazlı içecekler ise içerdikleri basit şeker oranından dolayı, fazla tüketildiği zaman vücutta yağ artışına sebep olur.
**Günde 2 şişe soda içimi yeterlidir. Günde 2 fincan buzlu yeşil çay, 1-2 bardak ayran, 1 kase şekersiz hoşaf veya komposto, 1-2 kase cacık, 1 çay bardağı kefir sağlıklı sıvı alternatifleridir. Soda (maden suyu) tüketimi önemlidir. Fakat sınırsızca soda içmek doğru değildir
*Eğer alkol tercih edecekseniz; yapılan çalışmalarda bazı içkilerin az miktarda düzenli olarak tüketilmesinin olumlu etkiler yaratacağı belirlenmiştir. Örneğin; bir kadeh kırmızı şarap antioksidan içeriği çok yüksek olan resveratrol ile bağışıklığı güçlendirme ve anti-aging etki göstermektedir. Önemli olan miktarını doğru ayarlamak ve aşırıya kaçmamaktır.