0 (216) 515 56 73
Adresimiz : Deluxia Suites, Barbaros mah., Mor Menekşe Sok. No:3A D:201 Batı Ataşehir / İstanbul

MENÜ
Hakkımda Ofisim Yazı Köşesi Basın Önce & Sonra Başarı Hikayeleri Videolar Online Diyetisyen İletişim

Egzersiz ve Beslenme İlişkisi

Egzersiz ve beslenme birbirleriyle yakından ilişkilidir.

Bu ilişki 3 basamaktan incelenebilir:
1-Beslenme, egzersiz performansını artırmak için önemlidir.
2-Beslenme, egzersiz sırasında enerji metabolizması ve enerji kaynaklarını sağlanması için önemlidir.
3-Sağlıklı beslenme ve egzersiz / fiziksel uygunluk hastalıkların önlenmesi ve sağlığın korunması için gereklidir.

Sporcular ve antrenörler çok eski çağlardan bu yana özellikle kendi deneyimlerine göre yarışmayı kazanmak ve rakiplerine göre avantaj sağlamak için özel diyetler uygulamakta ve konu ile çok yakından ilgilenmektedirler. Romalı gladyatörlerin kas gücü artırmak için fazla miktar et yedikleri, 5 defa Olimpiyat şampiyonu olan Yunanlı güreşçi Milan'ın ise günde 9 kg et ile bol miktarda ekmek yediği ve şarap içtiği bilinmektedir. Hatta Milan'ın Olimpiyatlarda gösterdiği başarının diyetiyle ilgili olduğu bildirilmiştir. Fakat günümüzde bu uygulamaların bilimsel dayanağın olmadığı açıklığa kavuşturulmuştur.

Gerçektende beslenme sporcunun antrenman, antrenman sonrası toparlanma ve yarışma performansını direkt olarak etkilemektedir. Yarışma ve antrenman öncesi, sırası ve sonrasında kalite ve miktar olarak ``yeterli beslenme`` performansı maksimum düzeye çıkarmaktadır. Pek çok spor dalı için optimal diyetin enerjisinin % 60'ı karbonhidrat , %12-15'i protein, kalanı yağlardan sağlanmalıdır.

Spor dallarında beslenme özellikleri faklılık göstermesine karşın sporcuların çoğunun uyması gereken 2 temel kural bulunmaktadır. Bunlar:
1-Antrenman ve yarışmalar sırasında kas glikojen düzeninin devamlılığının sağlanması için diyetle yeterli karbonhidrat tüketilmesi.
2-Egzersiz sırasında normal termoregülatör fonksiyonlarının sürdürülmesi için yeterli sıvı alınmasıdır.