0 (216) 515 56 73
Adresimiz : Deluxia Suites, Barbaros mah., Mor Menekşe Sok. No:3A D:201 Batı Ataşehir / İstanbul

MENÜ
Hakkımda Ofisim Yazı Köşesi Basın Önce & Sonra Başarı Hikayeleri Videolar Online Diyetisyen İletişim

Şok Diyetleri bir kenara bırakın! Sağlıklı Zayıflayın...

Şok diyetlerle çok az yiyerek, tek tip beslenerek, nerdeyse sıvı alarak elbette kilo verebiliriz ama maalesef kaybettiğimiz sadece kilolarımız olmaz. Zayıflamanın en doğru yolu, şok ve düşük kalorili diyetler yapmak yerine yeme düzeninde küçük değişiklikler yaparak kalıcı olarak sağlıklı ve formda olmayı sağlamaktır. Diyet yapan insanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltı etmeyen bireyler, kahvaltı edenlere göre gün içerisinde daha çok kalori alıyorlar. Zayıflamak için yapılan en büyük hatalardan biri kahvaltıyı atlamak. Çünkü, güne kahvaltıyla başlamak yavaşlamış metabolizmamızın hızlanmasını sağlar. Kan şekerini dengeleyerek diğer öğünlerdeki gereksiz tüketilen besin miktarlarını azaltır. Kalorisi 300 -350 kalori arasında olan liften ve proteinden zengin, kolay hazırlanabilir kahvaltı seçenekleri ile güne başlayabilirsiniz.

Güne hafif kahvaltı başlangıcı:
• 125 ml yoğurt ve dilimlenmiş 1 orta boy elma ve tarçın
• 4 çorba kaşığı yulaf veya müsli ve 125 ml yarım yağlı süt içerine kuru üzüm
• 30 gr az yağlı beyaz peynir ve 1 adet kepekli galeta
• 1 adet yarım muz ve 125 ml yarım yağlı süt içerisine 1 adet tam ceviz

Gün içerisinde çok düşük kalorili beslenmek düşünüldüğünün aksine vücuttan yağ kaybını sağlamaz. Vücuttan kas ve su kaybedilir. Daha sonra kayıplar fazlasıyla geri gelir. Ayrıca doyduğunuzu hissetmediğiniz için bu diyetin süresi çok uzun sürmeyecektir.  Doğru bir diyetin en önemli özelliği de acıktığınızı hissetmeden günü tamamlamanız olmalıdır. Karnımız guruldayarak günü geçirmek büyük ihtimal önümüzde koca bir porsiyon kebap veya makarna ile diyetin sonunu getirir. Bu sebeple doyduğumuzu hissetmek için sık sık ara öğün yapmalı ve özellikle lifli gıdalar tüketmeliyiz.

Ara öğün alternatifleri:
• 125 ml probiyotik yoğurt içerisine 1 çorba kaşığı kuru üzüm
• 1 adet tam ceviz ve 1 çorba kaşığı altınçiçeği
• 1 orta boy elma veya 1 çay bardağı taze elma suyu
• 1 adet galeta ve 30 gr lor peyniri
• Yarım muz ve 125 ml yarım yağlı keçi sütü
• 1 ince dilim ananas ve dövülmüş 1 adet tam ceviz

Ara öğün alternatiflerinin yanında ana öğünlerdeki tercihlerde önemli. Gün içerisinde metabolizmamız daha aktif olduğu için et, tavuk grubunu daha çok öğle yemeğinde tercih edebiliriz. Akşam yemeğinde mevsim yeşilliklerinden oluşan karışık salata yanına bir zeytinyağlı bir sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği ve 1 ince dilim tam tahıllı ekmekle daha hafif bir akşam yemeği geçirebiliriz. Yaklaşık olarak 300-350 kalorilik bir öğünle günü tamamlamış oluruz. 

Ana öğün alternatifleri:
• 1 kase mercimek çorbası, 4 çorba kaşığı zeytinyağlı fasülye ve 1 ince dilim çavdar ekmeği
• 6 çorba kaşığı barbunya, 125 ml yarım yağlı yoğurt ve sebze sote
• 2 adet küçük boy biber dolma, 125 ml yarım yağlı yoğurt ve karışık salata
• Sebzeli mantar sote, 4 çorba kaşığı bulgur pilavı ve 1 bardak ayran
• Havuç, kabak haşlama üzerine 3 çorba kaşığı yarım yağlı yoğurt, 1 ince dilim tam tahıllı ekmek

Bu tarz alternatiflerle günlük enerji ihtiyacımızı karşılamış, aynı zamanda gün içerisinde aç kalmayarak sağlıklı beslenmiş oluruz. Az ve sık beslenerek metabolizmamızı hareketlendirebilir ve kolay yağ kaybı sağlayabiliriz. Şok diyetleri devamlı uygulamak hem metabolizmamızda direnç oluşturur hem de uzun süreli açlık sebebiyle ilerleyen günlerde ciddi sağlık problemleri ( diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon vb.) oluşturabilir. Daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için doğru yöntemleri benimseyerek, doğru uzmanla yola çıkmalısınız.

 

Diyetisyen Deniz BERKSOY