0 (216) 515 56 73
Adresimiz : Deluxia Suites, Barbaros mah., Mor Menekşe Sok. No:3A D:201 Batı Ataşehir / İstanbul

MENÜ
Hakkımda Ofisim Yazı Köşesi Basın Önce & Sonra Başarı Hikayeleri Videolar Online Diyetisyen İletişim

Kahve ile Sağlık İlişkisi

 

Sıkı bir kahve tiryakisisiniz ve kahveden vazgeçemiyor musunuz?  Sabahları kahve içmeden uyanamayanlardansınız ya da yemeklerden sonra kahve keyfi yapmadan işinizin başına dönemiyorsunuz. Brezilyalılar kahvelerini sert, cehennem kadar sıcak, aşk gibi tatlı sever. İtalyanlar günde 38 milyon fincan espresso tüketir. Kübalılar kendi kahveleri dışındakilere prim vermez, kısacası petrolden sonra dünyanın en değerlisine geldiğinde herkesin fikride zikri de değişir. Öyle ya kimi için kahve şekerli güzeldir, kimi şekerden haz etmez, kimi için filtre kahve makbuldür. Dünyada her gün 1.5 milyar fincana yakın kahve tüketilmekte ve bu rakam giderek artmaktadır. Kahve, bir taraftan tıbbi amaçla kullanılıp « sihirli meyve » olarak adlandırılırken, bir taraftan « şeytanın içeceği » olarak görülmüştür.

 

Kahve, Afrika, Güney Amerika ve Güney Asya gibi tropik ülkelerde yetişen coffea arabica, coffea caneford gibi kahve ağaçlarının tohumlarından elde edilir. Dünyada tüketilen kahvenin yarısından fazlası Brezilyada üretilir. Yetiştirildiği bölgenin özelliğine göre değişik türde kahve vardır. Coffea ağacı; çiçekleri beyaz ve hoş kokuludur. Kahve meyvesi; büyüklüğü, şekli ve rengindeki benzerlikler nedeniyle kiraza benzetilmektedir. Kahve tohumları kullanılmadan önce kavrulur. Kavurma esnasında kahve tohumundaki gazlar açığa çıkar, su kaybolur, tat veren aromatik esanslar oluşur. Ortaya çıkan bu öğeler kahveye kendi özelliğini kazandırır.

 

Kahve ve Sağlık

 

 1. Yapılan bazı çalışmalarda kafeinin metabolik hızda %2-12’lik artış yarattığı gözlenmiştir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin, vücut ısısını arttırmak suretiyle gerçekleştiği belirtilmiştir.

 2. Orta düzeyde kafein tüketiminin artık herhangi bir sağlık riskiyle ilişkili olmadığı pek çok çalışmayla gösterilmiştir. Örneğin, günde 1-2 fincan kahve tüketimi sakıncalı bulunmamaktadır.

 3. Amerikan Kimya Birliği tarafından yapılan bir araştırma Amerikalıların diyetlerinde yer alan besinler içerisinde en çok antioksidan sağlayanın kahve olduğunu göstermiştir.

 4. Özellikle ilerleyen yaşlardaki kadınlar için, günde 3 fincandan fazla kahve tüketimi kalsiyum kaybına yol açacağından kemik erimesi riskini arttırdığı düşünülmektedir.

 5. Yapılan bir çalışmaya göre kahve, yaşlı bireylerin daha hızlı düşünmesine sağlamakta ve hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcı olmaktadır. 80 yaşın üstünde bulunan bayanlar üstünde yapılan çalışmada, önceden kahve tüketimi olanların mental fonksiyon testlerinde daha iyi performans gösterdikleri, küçük çapta yapılan bir başka araştırmaya göre ise günde 3 fincan kahve tüketmenin Alzheimer hastalığı gelişim riskini % 60 oranında azalttığı bulunmuştur.

 6. Houston Kanser merkezinde yapılan bir çalışma kahve için erkeklerde prostat kanseri riskinin % 60 azaldığını gösterdi.

 7. Saygın tıp dergisi Archieves of Internal Medicine'de yayınlanan yazıda kahve, dekafeine kahve ve çay kullanımının Tip 2 diyabet riskini azalttığı belirtildi.

 8. Japonya'da yapılan yeni bir çalışmaya göre kahve içen kadınlarda rahim kanseri riski azaldığı belirtildi.

 9. Yapılan araştırmalara göre kahve ya da çay içenlerde felç geçirme riski azalıyor.

 10. Spor salonundaki çalışmanız sonucu kas ağrılarınız çok oluyorsa iki fincan kahve için.

  Journal of Pain dergisinde yayınlanan çalışmaya göre iki fincan kahve egzersiz sonrası ağrıyı yarı-yarıya kesiyor. Kahvenin içindeki kafeinini ağrı kesici özelliğinden dolayı bu etkiyi gösterdiği düşünülmekte. Özellikle günlük kahve alımı az olan kadınlarda bu etki daha belirgin görülmektedir.

 11. Genelde diyet önerilerine baktığınız zaman genel anlamda kahve ile ilgili bir kısıtlamaya rastlamazsınız. Bu da doğaldır, çünkü kahve kendi başına kalorisiz ve yağsız bir içecektir. Ancak kafelerde sunulan sütlü, kremalı kahvelere gelince iş değişir. Kahve seçimlerinizde şuruplu, kremalı, yoğun miktarda çikolatalı ve şekerli kahveler yerine, sade türk kahvesi, espresso, latte, americano gibi kahve çeşitlerini tercih etmeniz sağlığınız için daha doğru bir seçim olacaktır.