0 (216) 515 56 73
Adresimiz : Deluxia Suites, Barbaros mah., Mor Menekşe Sok. No:3A D:201 Batı Ataşehir / İstanbul

MENÜ
Hakkımda Ofisim Yazı Köşesi Basın Önce & Sonra Başarı Hikayeleri Videolar Online Diyetisyen İletişim

Sağlıklı Detoks Nasıl yapılır?

Modern bilimde serbest radikaller olarak adlandırılan toksik maddeler; aşırı şeker, yağ, protein ve tuz tüketimi, gıda maddelerindeki koruyucular ve renklendiriciler, hayvansal gıdalardaki ilaçlar, antibiyotikler, kullandığımız ilaçlar, tarım ürünlerindeki ilaçlama, su kirliliği, hava kirliliği, sigara dumanı gibi etkenlerle vücutta birikmektedir. Detoks ise bu yollarla vücudunuza giren veya vücudunuzda üretilen ve atık madde olarak atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmanıza yardımcıdır. Detoksta amaç, vücuttaki toksinlerden arınmak; sağlığın korunması, yaşlılığı geciktirmek, vücut sıvılarının asitleşmesini önlemek, asit-baz dengesini korumaktır.

DETOKSA İLK BAŞLANGIÇ;

Detoksa ilk başladığınızda kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Çünkü yağ hücrelerinizde ve organlarınızda depolanmış olan toksinler, dışarı atılmak üzere kan dolaşımınıza geçer. Bu yüzden ilk 3 gün bazı reaksiyonlar yaşayabilirsiniz.

*Hafif ishal

*Sık idrara çıkma

*Dalgınlık, uyku hali

*Baş ağrısı gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Bu gibi belirtiler, vücudunuzun toksinlerden arınma belirtileridir. Detoks ile vücut toksinlerden arınır, vücuttaki ödem ve şişkinlikler çözülür. Daha sonraki dönemlerde iştah iyi dengelenir ve tatlı yiyeceklere karşı istekte azalma olur.

DETOKS SÜRESİ NE KADAR OLMALIDIR?

Detoks programının etkili olabilmesi için en az 3 günlük bir dinlenme ve gevşeme süresi gereklidir. Ortalama yedi güne kadar çıkartılabilir. Sağlıklı bir vücutta kan ve vücut sıvılarının hafif alkali olması beklenir. Kan dolaşımının ve dokular arası mineral dengesinin sağlanabilmesi için ortalama 3-7 günlük bir dinlenme sürecine ihtiyaç olabilir.

DETOKS ÖNCESİ BESLENME 

En etkili sonuçları almak için detoks öncesi kırmızı et ve süt ürünleri, şeker, alkol, kafein, işlenmiş gıdalar, beyaz ekmek, pirinç ve nikotini azaltmak önemlidir. Buharda pişirilmiş veya çiğ sebze, taze meyve, sebze çorbası, yeşil yapraklı sebzeler içeren salata, baklagiller ile geçiş sağlanabilir.

Detoks öncesi beslenmede dikkat edilecekler;

*Kahve, siyah çay, kolalı, gazlı içecekler ve alkolden uzak durun. Tercihe göre bitki çayı içilebilir.

*Güne 2 büyük bardak su ile başlayın. Her gün ortalama 3 litre su için (Yarısı öğlene kadar, kalan yarısı öğleden sonra olabilir.).

*Et-tavuk-yumurta, süt ve süt ürünlerini sınırlandırın. Balık tercih edebilirsiniz.

*Karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besinler tüketmeyin (pilav, makarna, poğaça, börek, beyaz ekmek vb.).

*Bol çiğ sebze ve meyve tüketin.

*Akşam 20.00 den sonra besin tüketmeyin.

DETOKS ESNASINDA BESLENME 

Detoks esnasında çiğ sebze suyu ve taze meyve tüketimi gerçekleştirilir. Ispanak, pazı, tere, roka, maydanoz, semizotu, fesleğen vb. sebzelerden sevdiklerinizi karıştırarak kalın demetler halinde meyve suyu sıkacağından geçirip içine biraz da limon katarak sebze suyunuzu oluşturabilirsiniz. 3 günlük örnek detoks planı aşağıdaki gibidir.

1.GÜN

SABAH

Çiğ sebze suları

ÖĞLEN

Yeşil Salata ve/veya sebze çorbası

AKŞAM

Sebze çorbası

*İşlenmiş yiyeceklerden ve hazır gıdalardan uzak durun.

*Bol bol su tüketin. Suyunuza limon ekleyerek alkali hale getirebilirsiniz.

2.GÜN

SABAH

Çiğ sebze suları (içerisine az miktarda mevsim meyvelerinden ekleyebilirsiniz). Ayrıca en fazla 2 çeşit meyveden oluşan meyve salatası tüketebilirsiniz.

ÖĞLEN

Yeşil Salata ve/veya sebze çorbası

AKŞAM

Buharda az pişmiş bolca sebze

*Açlık hissettiğinizde gün boyu mevsime uygun yeşillikleri, salatalık, domates, biber vb. bolca tüketebilirsiniz.

*Bol bol su tüketin. Suyunuza limon ekleyerek alkali hale getirebilirsiniz.

3.GÜN

SABAH

Çiğ sebze suları (içerisine mevsim meyvelerinden ekleyebilirsiniz). Ayrıca en az 2 çeşit meyveden oluşan meyve salatası tüketebilirsiniz.

ÖĞLEN

Yeşil Salata ve/veya sebze çorbası

AKŞAM

Buharda az pişmiş sebze ve Yeşil salata

*1. ve 2. Güne ek olarak salatanıza 1 tatlı kaşığı kadar yağ ilave edebilirsiniz.

*Ara öğün olarak; ceviz, fındık, badem gibi kabuklu yemişler ekleyebilirsiniz.

*Bol bol su tüketin. Suyunuza limon ekleyerek alkali hale getirebilirsiniz.

DETOKS SONRASI BESLENME

Çiğneme yapılmayan detoks sürecinden normal beslenme düzenine dönmeye çalışırken, en doğrusu kolay sindirilebilir besinlerden başlayıp yavaş yavaş diğer besinlere geçiş yapılmasıdır.

Detoks İçerikli 3 günlük Örnek menü

Sabah Kahvaltısı: Mevsim Meyveleri salatası         

Ara öğün: 10-15 adet çiğ badem veya fındık ile 1-2 fincan yeşil çay

Öğle Öğünü: Mevsim salatası (Soya filizi, domates, salatalık, kıvırcık marul, roka, semizotu, avokado ile yapılmış salata. Sos için; ½ yemek kaşığı zeytinyağı, ½ limon suyu, sarımsak ve pul biber kullanılabilir.)

Ara öğün: 1 adet yeşil elma ile 1-2 fincan yeşil çay

Akşam yemeği: Sebze çorbası (1-2 adet kırmızı biber, 1 adet havuç, 1-2 parça brokoli, 3-5 adet yeşil soğanı az suda haşlayın. İçine baharatlar koyabilirsiniz. Sıcak veya soğuk içilebilir.)

***Bu menüde Gün içerisinde;

1 tam limonun suyu, 1 avuç maydanoz, 1 avuç dereotunu blenderdan geçirip tüketebilirsiniz. 1-2 kez tekrarlanabilir.

3. günden sonra;

Kurubaklagil yemeklerini beslenme programınıza ilave edebilirsiniz (nohut, fasulye, mercimek vb.). Tam buğday unu, çavdar ve yulaf unu içeren besinleri de tüketebilirsiniz. Beyaz un ve kepekli undan yapılmış ekmek ve diğer besinleri tüketmeyin.

4. günden sonra;

Hayvansal kaynaklı besinleri tüketmeye başlayabilirsiniz. Balık ile başlangıç yaparak diğer et ürünleri ile süt ve ürünlerine geçebilirsiniz. Daha sonra bütün besinlere tam olarak geçebilir ve yaşam tarzınızı düzenleyebilirsiniz.